Szanowni Państwo,
Chciałam zainteresować Państwa problemem obowiązku podpisywania faktur VAT.
Faktura (obok paragonu fiskalnego) to podstawowy dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży lub świadczenie usługi. Wystawia się ją dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, a na żądanie nabywcy również dla osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej.
Zasady wystawiania faktur reguluje ustawa o VAT oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013r w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. poz. 1485).
Elementy jakie powinna zawierać faktura to: data wystawienia, data sprzedaży, kolejny numer, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów i usług, numery NIP, dane adresowe oraz dane kwotowe, określa art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.
Ustawodawca nie wskazał wśród obowiązkowych elementów podpisu, zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy. W związku z tym podpisywanie faktur nie jest konieczne.
W niektórych jednak okolicznościach akceptacja dokumentu jest wymagana przez ustawodawcę. Dotyczy to: faktur i not korygujących oraz faktur VAT RR.
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę jest konieczne, gdy korekta dotyczy zmniejszenia kwoty podatku VAT (art. 29a ust. 13 i 14 ustawy o VAT). Uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej uprawnia jej wystawcę do obniżenia podstawy opodatkowania VAT. Potwierdzeniem odbioru faktury korygującej może być podpis nabywcy na fakturze, zwrotnie przesłana kopia podpisanej faktury korygującej, faks potwierdzający odbiór faktury korygującej, potwierdzenie przesłane drogą elektroniczną.
Warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej nie stosuje się w przypadku eksportu towarów i WDT. Wynika to z art. 29a ust. 15 ustawy o VAT.
Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania VAT przysługuje, jeżeli podatnik udowodni próbę doręczenia faktury korygującej, z dokumentacji wynika, że nabywca jest poinformowany o przebiegu transakcji według warunków ujętych w korekcie.
Nota korygująca wymaga akceptacji wystawcy faktury, zgodnie z art. 106k ust. 2 ustawy o VAT. Akceptacja treści zawartych w nocie korygującej może nastąpić w taki sam sposób jak w przypadku potwierdzenia otrzymania faktury korygującej.
Faktura VAT RR jest dokumentem zakupu produktów rolnych, a także niektórych usług świadczonych przez rolników ryczałtowych. Taki dokument wystawia nabywca towaru lub usługi. Niezbędne elementy faktury VAT RR są wymienione w art. 116 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Wśród nich zostały wymienione czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury VAT RR.
Faktura VAT RR musi być czytelnie podpisana przez nabywcę i sprzedawcę.
Złożenie podpisu na fakturze VAT RR stanowi nie tylko potwierdzenie faktu otrzymania dokumentu, ale ma również znaczenie dowodowe potwierdzające rzeczywisty charakter transakcji.